Bizi Arayın 0 (232) 253 80 88 info@aysaglik.org


Çatı Faresi

Çok küçük 3 cm civarındadırlar ve fındık faresi olarak da anılırlar, renkleri genelde gridir, büyük kulakları, küçük gözleri ve burunları vardır. Pislikleri siyah pirinç büyüklüğünde ve ovaldir. Pisliğini etrafa saçar, yuvasını gıda merkezlerine yakın oyuk ve boşluklarda yapar, ev ve iş yerlerine yerleşir, çok iyi tırmanıcı ve sıçrayıcıdırlar.


Tahta Kurusu

Bunlar yalnızca memelilerden ve kuşlardan kan emerler. Koyu kırmızımsı kahverengi renkte ve 5 mm boyundadırlar.Kan emmek için geceleri konukçularına yanaşırlar. Bu yüzden ev içinde yatak ve televizyon karşısında ki koltukta sıkça rastlanırlar.


Amerikan Hamamböceği (Periplanata Americana)

Erginleri ortalama 2-3 cm boyunda kanatlı kırmızımsı kahve renginde en büyük hamam böceği türüdür. Nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri gibi yerleri istila ederler. Dizanteri, Gıda zehirlenmeleri gibi hastalıklara neden olur.Erginleri ortalama 2-3 cm boyunda kanatlı kırmızımsı kahve renginde en büyük hamam böceği türüdür. Nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri gibi yerleri istila ederler. Dizanteri, Gıda zehirlenmeleri gibi hastalıklara neden olur.


Alman Hamamböceği (Blatella Germanica)

0.5-1 cm boyunda, kahveregi, en hızlı üreyen hamam böceğidir. Kuru ve sıcak yerleri sevdiği için halk arasında KALORİFER BÖCEĞİ'de denir. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır.


Mite

Mite (Akar), 55 mikron boyutuna kadar büyüyebilen, yeryüzünde 48,200 türü bulunan, parazit olarak canlı organizmalar üzerinde yaşayabilen ve insan sağlığını ciddi ölçüde tehdit eden zararlı eklem bacaklı mikroorganizmalardır.


Sıçan

Küt burunlu, küçük kulak ve gözlere sahip, kaba tüyleri kahverengi siyah karın bölgesi gri beyaz arası bir renktedir. Lağım fareleri daha çok kanalizasyon sistemi, binaların bodrum ve alt katları ile depolarda, bina dışında ise nehir kenarlarında, yol boyunca toprak altında, çöp yığınları ve beton altında yuva yaparlar.


Sıçan

Küt burunlu, küçük kulak ve gözlere sahip, kaba tüyleri kahverengi siyah karın bölgesi gri beyaz arası bir renktedir. Lağım fareleri daha çok kanalizasyon sistemi, binaların bodrum ve alt katları ile depolarda, bina dışında ise nehir kenarlarında, yol boyunca toprak altında, çöp yığınları ve beton altında yuva yaparlar.

Sıkça Sorulan Sorular  »  İlaçlama
Sıkça Sorulan Sorular

1. İlaçlama neden önemlidir?
İlaçlama(Pest control),insan sağlığına zarar veren her türlü canlıya karşı uygulanan bir mücadele yöntemidir ve dolayısıyla sağlığımızı yakından ilgilendirmektedir.İnsanlar,günümüzde birçok hastalığa maruz kaldıklarından dolayı ilaçlamanın önemi bir kat daha artmıştır.

2. İlaçlama neden ruhsatlı firmalara yaptırılmalıdır?
İnsan sağlığını direkt ilgilendiren ilaçlamanın, T.C.Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş firmalara yaptırılması gerekir.Zira,ruhsatı olmayan kuruluşlarca yapılan ilaçlama insan sağlığını risk altına almakta olup,sorunun çözümü konusunda da memnuniyetsizlikler doğmaktadır.

3.Evimi hangi sıklıkla ilaçlatmam gerekir?
Ev yada konutlarda yılda en az 2 kez ilaçlama yapılması gerekir.Bunlardan bir tanesi Nisan yada Mayıs aylarından birinde,diğeri ise Kışlık ilaçlama denilen Eylül yada Ekim aylarından birinde yapılmalıdır.

4.İlaçlamada kullanılan ilaçlar önemli midir?

Evet oldukça önemlidir.Zira,bilinçsiz yada ruhsatı olmayan kuruluşlarca uygulanan ilaçlar Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ilaçlar olmadığından kısa,orta ve uzun vadede zehirlenmelere yol açmakta ve daha da önemlisi yaptıkları birikim sonrasında kanser riskini ortaya çıkarmaktadırlar.

5. İşyerimi hangi sıklıkla ilaçlatmalıyım?
Bu, işyerinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.Örneğin gıda ile ilgili çalışan iş yerleri daha sık ilaçlanmalıdır.Bu konuda, firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.